Bulgaristan vatandaşlığına başvurmak için Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından belirlenen şartları taşımanız ve bunu belgelemeniz gerekir. Göç eden kişiler beraberinde çok az belge getirdikleri ve hatta seyahat belgesi olmadan Türkiye’ye geldikleri için vatandaşlığa başvururken istenen belgelerin temininde zorluk yaşanmaktadır.

Göç etmiş bir ailenin mensubuysanız ya da yakın tarihte göç ettiyseniz Bulgaristan vatandaşı olabilirsiniz. En önemli husus Bulgaristan kayıtlarında vatandaşlık hakkınızın korunup korunmadığını öğrenmektir.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş büyükleriniz var ise, Türkiye’ye göç ettikleri tarihler sürecin başlangıcını ve izlenecek yolu belirleyecektir. Kişilerin göç tarihi başvuru sonuçlarının süresini dahi değiştirmektedir. Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet ve Avrupa Hukuk Uyumu Bakanlığı Emri’ne göre 1948 ile 1950 tarihleri arasında Bulgaristan’dan göç ettirildiyse vatandaşlıklarının korunduğu bilinmektedir. Fakat, gene de vatandaşlığın korunup korunmadığının belirlenmesi gerekir. Kişinin vatandaşlık hakkı korunmuyorsa hukuki yollardan devam etme ihtimali değerlendirilmelidir.

1989 gibi yakın tarihte Türkiye’ye göçen kişiler vatandaşlıktan çıkarılmamış, vatandaşlık hakları korunmaktadır. Vatandaşlıktan çıkarılmayan kişiler Bulgaristan kimlik kartına veya pasaporta başvuru yapabilirler. Fakat göç tarihi 1938, 1951, 1968 ve 1978 olan kişilerin öncelikle vatandaşlık haklarının korunup korunmadığının tespit edilmesi gereklidir. Bu tespit Kişinin vatandaş olması halinde gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Bulgaristan’da doğum belgesi en önemli belgeler arasındadır ve eski zamanlardan bu yana arşivler çok iyi tutulmuş ve çoğu da korunmuştur. Ancak doğum belgesinin veya eşdeğer belgenin bulunamadığı hallerle de karşılaşabilmekteyiz. Kimi arşivlerin ise korunamadığını bilgisine sahibiz. Bu gibi durumlarda eğer şartları taşıyorsa yasal yollara başvurabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için hukuk büromuz ile irtibat kurabilirsiniz.

Bulgar vatandaşı nasıl olunur – Bulgaristan vatandaşı nasıl olunur – Bulgaristan vatandaşlığı sorgulama