BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI ve YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı)

YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin Üniversite’ye başvurmak için girdikleri üniversite giriş sınavıdır. İçeriği matematik, geometri ve IQ sorularından oluşur. Matematik ve geometri soruları, TYT, AYT gibi Türk öğrencilerin girdiği sınavdan faklı olarak yazılı soru içermez. Örnek olarak; matematik bölümünde “problemler” konusu yoktur. Ya da “olasılık, kombinasyon” gibi alanlarda soru kalıbı yazılmaz. Doğrudan bir şekil yada bir formül verilerek çözülmesi istenir. Bu yönüyle YÖS oldukça kolay bir sınavdır. Bu nedenle bir çok genç Türk vatandaşı , yabancı vatandaşlık alarak bu sınava girme haklarını kullanmak istemektedirler. 

Bulgaristan vatandaşlığı alan kişi Yabancı Öğrenci Sınava girmeye hak kazanacaktır. Eğer bu kişi Bulgaristan’da doğmayıp, annesi veya babası üzerinden vatandaşlık almış ise, geçici olarak Türk vatandaşlığından çıkması ve Mavi Kart alması gerekecektir. Türk vatandaşlığından çıkıp, mavi kart alan kişi Türk vatandaşlığına ilişkin olarak yalnızca “seçimde oy kullanma” ”askerlik yapma” ve “memur olma” haklarından mahrum kalacaktır. Bunun dışında vatandaşlığa ilişkin tüm haklarını alacağı “mavi kart” ile koruyacaktır. Kişi, sınavı kazanmasının ardından rahatlıkla Türk vatandaşlığını geri alıp, sonraki süreci “çifte vatandaş” olarak geçirebilecektir. 

Bu konuyu kaleme almamızın sebebi, danışanlarımızdan özellikle ebevenlerin çocuklarını yorucu ve zor üniversite sınav stresinden uzaklaştırarak Yabancı öğrenci sınavına girme haklarını kullanmalarını sağlamak istemeleridir. 

Konu hakkında detaylı bilgi için ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Bulgaristan vatandaşlığı / Mavi Kart / YÖS / Yabancı Öğrenci Sınavı / Nasıl Bulgaristan vatandaşı olunur? / Bulgaristan vatandaşı olmanın yolları / Bulgaristan 1950 göçmeni