Meridyen Hukuk & Danışmanlık

1951-1968-1978 GÖÇMENLERİNİN VE ALT SOYLARININ BULGARİSTAN VATANDAŞLIK HAKLARI

1951  – 1968 – 1978 GÖÇMENLERİNİN VE ALT SOYLARININ BULGARİSTAN VATANDAŞLIK HAKLARI

Bu yıllarda yada bu aralıkta ki yıllarda göç eden kişilerin vatandaşlık almaları diğer göçmenlere göre genellikle daha uzun bir süreç gerektirir. Süreci anlamının tek yoklu Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na “vatandaşlık sorgulaması” için başvurmaktır. Bu süreçte Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na “göç eden kişinin” hala vatandaş olup olmadığı sorulur. Adalet Bakanlığı iki şekilde cevap verebilir;

Cevap 1 : GÖÇ EDEN KİŞİ BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞINI KORUMAKTADIR.

Bu halde göç eden kişi hayattaysa liçna karta ve pasaport almak için başvuru yapılır. Kısa süre içinde vatandaşlık belgeleri temin edilir ve işlem sonlanır.

Göç eden ancak vatandaşlığını kaybetmemiş olan kişi hayatta değilse bu halde alt soyu vatandaşlık için başvurur ve “oturum izni aşaması olmadan” yalnızca mülakata katılmak suretiyle yine kısa sürede vatandaşlık kazanır. Hayatta olan altsoyun vatandaşlık kazanmasından sonra sırasıyla onun alt soylarıda vatandaşlık alacaktır bu kişiler için mülakat gerekmez.

Cevap 2: GÖÇ EDEN KİŞİ BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞINI KAYBETMİŞTİR.

Bu halde daha önce vatandaş olup, vatandaşlığını kaybeden kişinin öncelikle “oturum iznine” (D vizesi) başvurması gerekir. Bu D vizesi birer yıllık olmak üzere toplam 3 kez alınır. 3 yılda artık “vatandaşlık için başvuru” yapılır ve başvuru sürecinden sonra kişi mülakata alınır ve olumlu sonuç gelmesi halinde vatandaşlık kazanır. Bundan yaklaşık bir yıl önce mülakat için randevu alınmakta ve randevular bir sene sonrası için verilmekteydi (örneğin 2021 yılı Haziran ayında yapılan başvuru için 2022 yılının Haziran ayına mülakat randevusu verildirdi.) Ancak geçtiğimiz aylarda bu durum değişti ve mülakat için Sofya’ya gelen herkes aynı gün yada ertesi gün kabul edilmeye başlandı. Uygulamada ki bu avantajlı değişiklik de bizim için süreci bir yıl daha kısaltmış oldu.

Bu noktada şunu önemle ve ısrarla belirtmek gerekir. Göç eden kişi Bulgaristan vatandaşlığını kaybetmiş ise ve bu kişi hayatta değilse alt soyun vatandaşlık alması mümkün değildir. Siz değerli vatandaşlardan ricamız bunun mümkün olduğunu söyleyip sizlerden para talep eden kişi ve kurumlara güvenmemenizdir. En azından bu kişiler ile haklarınızı koruyan sözleşmeler yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Detaylı bilgi almak için hukuk büromuz ile irtibat kurabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlığı sorgulama – bulgaristan vatandaşı nasıl olunur – Bulgar göçmeni – Bulgar vatandaşlığı – Bulgaristan doğum belgesi – avukat – BG vatandaşlık sorgulama – BG vatandaşı nasıl olunur

Scroll to Top